چرا باید ساختمان های خود را عایق کنیم

چرا باید ساختمان های خود را عایق کنیم

سوالی که خیلی از افراد با آن مواجه هستند و فرقی نمیکند ساختمان آنها مسکونی باشد یا تجاری، کارخانه باشد و یا انبار بزرگ و یا گارگاه کوچک. در این مقاله شرکت پشم سنگ اسپادانا سعی دارد شما را با مفهوم عایق کاری و چگونگی آن به زبان ساده آشنا سازد

 

عایق های صوتی، حرارتی، برودتی و رطوبتی و عایق های تولید شده در شرکت پشم سنگ اسپادانا هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد.می توان مهمترین علت عایق کاری ساختمان را صرفه جویی در مصرف انرژی دانست، شاید در گفتن ساده باشد اما همین یک جمله به دنبال خود چندین و چند مزیت را همراه دارد.


عایق کاری در مفهوم کلی ، عبارت است از عملی که باعث جلوگیری از نفوذ عوامل خارجی به محیط داخل و بالعکس ، می شود. و عایق به ماده ای گفته می شود که مسئولیت این کار را بر عهده می گیرد و مانع از نفوذ عوامل به داخل و خارج می شود.

بر اساس مقررات ملی ساختمان ، عایق کاری به عنوان یکی از ضروری ترین اقدامات در اجرای یک پروژه ساختمانی می باشد. و امروزه با توجه به نیاز برای صرفه جویی در انواع انرژی ، ضرورت بعضی از عایق کاری ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. عایق کاری برای حفظ ایمنی ، آرامش و آسایش ساکنین یک ساختمان نیازی ضروری می باشد.


عایق کاری رطوبتی و رنگ نانو عایق رطوبتی برای هر مکان مرطوبی لازم است چرا که رطوبت عامل بالقوه‌ای در ساختمان است که می‌تواند سلامتی و آسایش ساکنین آن را به مخاطره اندازد و به زیبایی و مصالح ساختمان لطمه وارد کند. عایق کاری رطوبتی به هر روشی گفته می شود که به وسیله آن بتوانیم مانع نفوذ آب و رطوبت به داخل مکان مورد نظرمان بشویم.


عایق کاری چیست؟

مقصود از عايق كاري در كار، بطور معمول ، جلوگيري از نفوذ عامل يا عواملي از خارج به داخل و يا داخل به خارج مي باشد.به طور معمول از عایق کاری برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده میشود پس هر زمان از کلمه عایق کاری به طور مطلق استفاده شد منظور عایق کاری در برابر رطوبت و نفوذ آب است. چنانچه مقصود از عايق كاري جلوگيري از نفوذ عوامل ديگري ، نظير صوت يا حرارت ، باشد جمله عايق كاري با پسوند مربوط بكار برده مي شود ، مثلا عايق كاري حرارتي و يا عايق كاري صوتي .


اما اگر در خانه مشغول تماشای تلویزیون باشید چه؟ مسلما زیاد برای شما خوش آیند نیست که لباس بیشتری بپوشید چرا که می خواهید در خانه خود احساس راحتی داشته باشید. ممکن است که ترجیح دهید تا دمای وسیله گرمایشی خود را بالاتر ببرید. اگر به شما پیشنهاد دهند که غذا بخورید تا گرم شوید چه؟ از این روش استقبال می کنید؟ بعد از مصرف غذا انرژی بدن شما افزایش می باید و ممکن است که احساس سرما برای مدتی در شما از بین برود. بله درست است این راه حل اصلا منطقی به نظر نمی رسد همان طور که افزایش درجه دمای سیستم های گرمایشی نیز منطقی نیست.


انتخاب بهترین عایق

عایق های مختلفی برای ساختمانها وجود دارند که براساس کاربرد، فضای داخلی و خارجی، دلایل عایق کاری،قیمت های موجود و همچنین مکان جغرافیایی، دسته بندی می شوند. اما یکی از فاکتور های مهم برای بهتریت انتخاب، میزان مقاومت حرارتی آن عایق می باشد. هرقدر این میزان مقاومت بالاتر باشد عایق مورد نظر حرارت را از خود کمتر عبور خواهد داد و انرزی داخلی را کمتر به خارج هدایت می کنند و در نتیجه بازدهی بالاتری دارند.


عایق کاری رطوبتی :

به همان اندازه که از دیدن بارندگی لذت می بریم ، در هنگام نفوذ آب به داخل ساختمان دچار  مشکلات مختلفی می شویم.

نفوذ آب و رطوبت به ساختمان ، می تواند خسارات هنگفتی را به بار آورد . و سازه را نابود و از بین ببرد. بر اثر رطوبت : چوب ها پوسیده ، فلزات زنگ زده ، روکش های گچی متورم شده و حتی باعث پیدایش حشرات و قارچ ها نیز در ساختمان می شود. در هنگام بروز سرما و کاهش دما ، یخبندان باعث می شود آبی که به داخل مصالح ساختمانی نفوذ کرده ، در اثر انجماد منبسط شده و باعث تخریب و خرد شدن مصالح گردد.


عوامل ایجاد کننده رطوبت:

رطوبت ایجاد شده در ساختمان ممکن است نتیجه‌ی عواملی چون نفوذ باران در سطوح داخلی از درز پنجره‌ها، ایجاد تعریق ناشی از وسایل رطوبت‌زای داخلی بر روی سطوح داخلی و نفوذ آب‌های زیرزمینی از کف و دیوارها باشد. خسارات جبران‌ناپذیری ناشی از نم و رطوبت به سازه‌ها و ساختمان وارد می‌آید و یکی از راهکارهای مقابله با آن عایقکاری رطوبتی می باشد.


تركيب پلاستيك: اين نوع عايق به صورت پودر خشك احتمالا با تقويت فيبري است كه در تركيب با آب، آماده استفاده مي شود.

آجرهاي عايق كننده و محصولات وابسته: اين عايق ها از خاك رس متراكم، سبك وزن و فشرده غير آلي كه با پخته شدن در دماي بالا، به صورت عايق سخت شكل داده شده است، ساخته مي شود.

عايق هاي مقوايي: اين مقواها، صلب يا نيمه صلب بوده و معمولا همراه با تقويت فيبري و فشرده شده به شكل يك جرم متراكم وجود دارد.

رزين هاي پلي يورتان: پلي يورتان سخت داراي ساختار مولكولي متغيري است كه محدوده دانسيته آن 8 تا 400 كيلوگرم بر مترمكعب است. دانسيته مناسب براي عايق كاري با توجه به شرايط، از 30 تا 60كيلوگرم بر مترمكعب قابل تغيير است. پلي يورتان يك نوع پليمر با وزن مولكولي بالا است كه مي تواند به عنوان عايق در محدوده دمايي منفي196 تا مثبت 130درجه سانتي گراد مورد استفاده قرار گيرد.

Add a comment