13980327181835446

سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان

نمای ساختمان قسمت بیرونی ساختمان است و غالبا به قسمت جلویی ساختمان گفته می­ شود . واژه ی نما ریشه­ ی فرانسوی داراست که از کلمه­ ی در معنای نما , جلوخان , فیس گرفته شده‌است .

سنگ نمای ساختمان

نمای ساختمان قسمت بیرونی ساختمان است و غالبا به قسمت جلویی ساختمان گفته می­ شود . واژه ی نما ریشه­ ی فرانسوی داراست که از کلمه­ ی در معنای نما , جلوخان , فیس گرفته شده‌است . در معماری , نما در یک ساختمان جنبه­ ی مهمی از پباده سازی است چون سبب تولید هماهنگ شدن با سایر ­ی قسمت­های ساختمان می­ شود .

 

نمای ساختمان یا این که اصطلاح پوشش ساختمان به جزئی از ساختمان اشاره داراست که روی ساختار دارای اهمیت ساختمان کشیده شده و ظواهر آن را می ­سازد البته نقشی در پایداری ساختمان ندارد . نمای ساختمان نقش موثری را مقابل باد , برف , ضربه و . . . ایفا می­ نماید . در فیض می بایست از حیث مدل آن و از دید اتصالات به ساختار دارای اهمیت ساختمان مقاومت کافی در قبال فشارهای گوناگون را داشته باشد .

 

نمای ساختمان اشکال متفاوتی داراست که باکیفیت , پباده سازی مطلوب و نصب صحیح آن می ­تواند به حداکثر رساندن کارایی حرارتی , دست کم رساندن نشت هوا و بهینه­ سازی به کارگیری از نوروفروغ روز یاری دهد , و همین دست اندرکاران می­ تواند به کاهش احتیاج به سرویس ها الکتریکی و مکانیکی ساختمان و بهبود سود ­وری انرژی و کاهش هزینه سرمایه و اجرا یاری دهد .

 

نمای ساختمان می بایست :

یک محفظه داخلی در اختیار گرفتن شده ساخت نماید .

از انتقال صدا دوری نماید .

تحت عنوان عایق حرارتی کار نماید .

نمای زیبایی برای ساختمان ساخت نماید .

از نشر حریق پرهیز نماید .

 

 

نمای ساختمان می ­تواند از مواد متفاوتی مثل کاغذ ­های آلومینیومی یا این که فولادهای ضد زنگ , سنگ , شیشه , چوب , خشت و . . . ساخته شده باشد که گزینش آن بستگی به مواقعی که گفته شد دارااست . در سال­­های اخیر گهگاه از مواد سنگین­تر نظیر تیتانیوم به کارگیری می ­شود که با اعتنا به هزینه و آلرژی آن به نقاشی کردن محبوبیت ندارد .

 

نمای سنگی

یک کدام از مصالح آیتم به کار گیری در نمای ساختمان نماهای سنگی میباشند که در ساختمان­های مدرن مخصوصا ساختمان­های مسکونی فراوان همگانی می‌باشند و در سبک­ها و رنگ­های متفاوتی به کار گیری می­ شوند . نمای سنگی لایه­­ ای از سنگ است که تحت عنوان نمای ساختار بیرونی ساختمان استعمال می­ شود .

 

مزایای نمای سنگی

پوشش فرنگی و حفظ کننده ساختمان

قابلیت و امکان پوشش خطاهای ساخت شده در اجرای نما

نگهداری ساختمان در قبال باد و باران

تولید ظواهر قشنگ برای ساختمان

ساخت عایق صوتی و حرارتی

 

سنگ نمای چینی

سنگ آهکی یا این که دولومیتی است و بخشی از سنگهای دگرگونی می­ باشد . یه این گونه سنگ کریستال نیز گفته می ­شود . این سنگ رنگ روشنی داراست و در عمده بخش ها گرمسیری برای نمای سنگی به کارگیری می­شود . سنگ چینی مقاومت قابل قبولی در قبال هوازدگی داراست . این سنگ در قبل عمده برای نما به کار گیری می ­شد البته به جهت تنوع رنگی نادر , امروزه کمتر در نما به کار گیری می ­شود .

 

سنگ نمای تصنعی

با اعتنا به این‌که هزینه­ ی نمای سنگی ( برداشت سنگ , برش , باربری و . . ) بالاست , امروزه گهگاه از قطعات سنگی که از مواد دیگری تاسیس شده است استعمال می­ شود . سنگ تصنعی اکثر زمان ها از سیمان پورتلند و رنگدانه­ های تصنعی یا این که ارگانیک و یا این که پلی اورتان با غلظت بالا ساخته می­ شود . این گونه سنگ­ ها سبک­تر از سنگ های ارگانیک می‌باشند .

 

نصب سنگ نما

یک کدام از نکات مضاعف کلیدی در نمای سنگی ساختمان , اتصال صحیح سنگ به بدنه ساختمان و ملات پشت آن است که به آن اصطلاحا اسکوپ گفته می شود و اجرا و پباده سازی اشتباه آن می­تواند کارایی نمای ساختمان را به خطر بیندازد و ایرادات ایمنی نظیر سقوط اجزای آن و یا این که انقطاع شدن از ساختار اساسی ساختمان را ساخت نماید . اسکوپ سنگ نما به روش­ های ذیل انجام می­ شود :

 

اتصال با به کارگیری از مفتول و سیم فلزی :

در‌این نحوه با به کارگیری از دستگاه فرز در کناره ­ی سنگ یا این که پشت سنگ نزدیک کناره ­ی آن تولید می­کنند و سیمی که ترجیحا گالوانیزه باشد را به حالت ضربدری از آن عبور می­دهند . این سیم فاصله­ای در بین پشت سنگ و بدنه ساختمان تولید می­کند که سبب ساز چسبیدن خوبتر ملات آن به دیواره می­شود . در بعضا مواقع یک سنگ کوچک نیز در نصیب پشت سنگ نما و سیم قرار می­دهند تا خوبتر به ملات بچسبد .

 

اتصال با یاری قلاب اسکوپ :

درین طریق از قلاب اسکوپ که به بست سنگ نما نیز مشهور است به کارگیری می­ شود , این قلاب دو طرف دارااست که یک طرف آن به دیوار و طرف دیگر در شیاری که پشت سنگ تولید شده متصل می ­شود و این دستور منجر اتصال محکم­تر سنگ به ملات می ­شود .

 

اتصال با امداد چسباندن تکه سنگ :

با دقت به بعد ها سنگ نما یکسری تکه سنگ به پشت سنگ چسبانده می­ شود که سبب ساز ساخت فاصله­ ای دربین سنگ و دیواره شده و زمانی تکه ­های سنگ کوچک در ملات فرو می­روند اتصال محکم­تری تولید می ­شود و احتمال کنده شدن سنگ نما نادر می ­شود . گهگاه در اتصال سنگ نما از چسب ­های مخصوصی در ملات به کار گیری می­ شود که چسبندگی سنگ به دیواره را بیشتر می­کند .

Add a comment