10 01 19

وجه تمایز کولرهای آبی و گازی

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس فضا به گرمای نهان , دمای محفظه را کاهش میدهند البته مبنا کار خنک کننده گازی به‌این شکل است که ...

وجه تمایز کولرهای آبی و گازی

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس فضا به گرمای نهان , دمای محفظه را کاهش میدهند البته مبنا کار خنک کننده گازی به‌این شکل است که , وجود مبرد با دمای تحت در لوله‌های اواپراتور ( یونیت داخلی ) و مکش هوای گرم دور و اطراف به وسیله فن و گذر این هوا از در بین لوله‌های اواپراتور باعث سرمایش هوای محفظه می‌گردد و گرمای دفع شده فضا به وسیله مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محفظه بیرون دفع میگردد . طبق پیش‌بینی‌ها بیان شده متاسفانه در بیشتر شهر های سرزمین ما در ۱۰ الی ۲۰ سال آتی در گیر چالش شدید کم‌آبی خواهند شد .

 

به طبع این چالش یکی‌از سخت‌ ترین دوران‌های معاش در‌این مملکت را رقم خواهد زد چون نه فقط هزینه تصفیه و انتقال آب مضاعف دوچندان است , بلکه بخشها مرکزی کشور ایران از هر طرف با منابع آب مسافت متعددی دارا هستند .

هر سیستم سرمایش آبی بسته به گنجایش آن به صورت میانگین میان ۳۰ تا ۴۵ لیتر آب در ساعت مصرف میکند ( یعنی در شبانه‌روز کمی تقریباً هم اندازه ۷۰۰ لیتر ) . به بیانی معمولی , واحدی مسکونی با مساحت ۱۵۰ تا ۱۷۰ متر با سیستم سرمایش 7000 CFM تقریباً ۸۰۰ لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می نماید . به همین جهت است که کولرهای گازی امروزه هوا داران متعددی پیدا کرده‌اند .

 

سیستم سرمایش گازی در صنعت تهویه و تبرید از مقام خاصی برخوردار‌است . چون :

 

به‌سرعت از گرمای دور و بر می‌کاهد و در واقع تهویه مطبوع را نتایج می نماید , چون نیز رطوبت , نیز دما را کاهش میدهد و نیز با داشتن غربال ذرات آویزان در هوا را با غربال خویش از هوای اتاق قطع می‌نماید .

برخلاف کولرهای آبی‌رنگ , رطوبت را ارتقا نمی‌دهد . یعنی تهویه مطبوع را نتیجه ها نمی کند . سیستم سرمایش گازی از این جهت برای محیط‌های شرجی مضاعف مطلوب است .

مصرف انرژی خنک کننده گازی اضافه از خنک کننده آبی است .

خنک کننده گازی در واقع یک موتور گرمایی می باشد که گرما را از محفظه سرد به محفظه گرمتر یا این که خارج انتقال می دهد ; اما کولر ابی یا این که سیستم سرمایش تبخیری گرمای اطراف را به آب که ناچار به تبخیر میگردد در کابین خنک کننده انتقال می دهد .

در محیطی که خنک کننده گازی نصب میشود مکان می بایست ایزوله باشد با محیط خارج ; اما در خنک کننده ابی محیط ایزوله مفهوم ندارد زیرا سیستم سرمایش ابی بایستی در محفظه خارج نصب باشد · چرخه انتقال گرما در بعضا کولرهای گازی قادر است معکوس شود و از آن می‌توان بعنوان سیستم گرمایش هم استفاده نمود ; اما در سیستم سرمایش ابی این قابلیت و امکان نیست .

 

 

 

رویه های کاهش هزینه برق مصرفی در کولرگازی

با رعایت یکسری نکته بی آلایش میتوان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق در فصل‌تابستان انجام اعطا کرد .

 

روش های کاهش هزینه برق مصرفی در کولرگازی :

 

۱ – در فصل‌تابستان خوب تر است سکو سیستم سرمایش گازی خویش را فی مابین ۲۲ تا ۲۴ تهیه نماییم تا شایسته ترین کارایی را داشته باشد , این کار قدمت خنک کننده گازی را ارتقاء داده و منجر می شود وقتی که دمای اتاق درین محدوده دما قرار گیرد , موتور به طریق خودکار بر روی رشته کار نماید .

۲ – موتور سیستم سرمایش گازی را در مسیر باد و ترجیحا در سایه نصب کنیم , این کار به جهت کاهش فشار بر خنک کننده گازی سبب ارتقا بازدهی آن و کاهش مصرف برق می شود .

۳ – برای به کارگیری باصرفه از دستگاه می بایست از اتلاف انرژی آن خودداری کرد و به‌این شکل که با بستن درب ها و پنجره ها از هدر رفتن سرمای ساخت شده , پرهیز کنیم .

۴ – موتور سیستم سرمایش گازی را در فضای گشوده و در محلی نصب کنیم که هوای خروجی آن به راحتی تخلیه شود .

۵ – در طول به کار گیری از خنک کننده گازی هر هفته یک توشه فیلترهای پانل داخلی را درآورده و بعد از شستشو و کم آب کردن , مجددا در محل خویش در اختیار بگذاریم , این کار منجر ارتقاء اقتدار پرتاب باد خنک کننده گازی و ساخت سرمایش مناسب و کاهش مصرف برق می شود .

 

۶ – واحد بیرونی سیستم سرمایش گازی ( کندانسور , کمپرسور ) و اواپراتور پانل داخلی هر سال یک توشه بوسیله مرکز ها خدمت شستشو و منزه شده و همت دستگاه و همینطور مقدار گاز آن سنجیده شود .

۷ – عدم به کار گیری به طور همزمان از وسایل گرمازا , مثل اجاق گاز , سماور برقی , چراغ های گوناگون و غیره … که سبب ارتقا گرمای دفتر یا این که سکونت شده و در فیض نیاز به به کارگیری از خنک کننده ارتقا می‌یابد .

۸ – گنجایش سرمادهی خنک کننده گازی ها خریداری شده می بایستی به وسیله متخصص فنی , محاسبه و متناسب با فضای آن محل توصیه و نصب گردد .

Add a comment